Pages Navigation Menu

Ruhsal, bedensel, zihinsel şifa

Uçağa Binme Korkusu- Vaka Öyküsü

Uçağa Binme Korkusu- Vaka Öyküsü

Enerji çalışmaya başladığım ilk yıllardaydı. 2010 yılıydı, genç, iyi bir işi olan, eşi ve çocuğuyla mutlu bir evliliği olan bir danışanım “Uçak Fobisi” için gelmişti.

Bu korkusu hayatını çok olumsuz etkilemeye başlamıştı. İş hayatı ve hatta özel hayatı bile bu durumdan etkilenir olmuştu. Her yere arabayla gitmek zorunda kalıyor, yurt dışına ise gidemiyordu. Ne zamandan beri korkuyorsun diye sordum? Çok uzun zamandır dedi, hatırlamıyordu.

Seansın başında bir süre EFT ile korkusu için çalıştık ama tam olarak uçakla ilgili neydi korkusu tarif edemiyordu. Bu sebeple de korkusu çabuk sıfırlandı tabi.
Ancak, “şimdi uçağa binmen gerekse binebilir misin?” diye sorduğumda, korkusu hemen geri gelmişti.

Peki dedim tekrar, “hep mi korkardın uçaktan?”
-“Hayır” dedi “2004’den beri korkuyorum”. (EFT turları sonunda hatırlamıştı)
“2004’de ne oldu?” diye sordum,
-“Bir şey olmadı” dedi.
“En son korkmadan uçtuğun zamanı hatırlıyor musun?” dedim,
-Biraz zorlandı ama buldu. En son bir eğitim vermek üzere Kayseri’ye gitmişti korkmadan. Ondan sonra başlamıştı bu korkusu.
Peki dedim, “o eğitimde ne oldu?”
-“Bir şey olmadı” dedi gayet güzel geçmişti eğitim. “Ama çok kalabalıktı” dedi.
“Kalabalık olması seni etkiledi mi?” dedim.
-“İlk çıktığımda o kadar çok kalabalığı görünce çok şaşırmıştım ve biraz korkmuştum” dedi.
“Neden?” dedim,
-“Çok kalabalık, 500 kişi vardı dedi. Daha önce 20-30 kişilik gruplara eğitim vermiştim, bu çok fazlaydı” dedi.

Danışanım orada büyük bir travma geçirmişti. Belki de eski bir travması tetiklenmişti. Bu kadar insana ben nasıl anlatırım, ya yanlış yaparsam? Tehlike var, gibi bir sürü korku tetiklenmişti. TAT tekniği ile bütün bu travmayı temizledik.

Travma temizlenince baktık ki uçak korkusu da iyileşmiş. Daha sonra bir daha hiç uçak korkusu yaşamadı bu kişi. Şu anda başka bir iş yapıyor ve daha da fazla uçak ile seyahat ediyor.

Bundan sonra çok fazla uçak fobisi için çalıştığım kişi oldu, genellikle bu tür korkuların altında başka hikayeler vardır. Eğer hikaye çabuk ortaya çıkarsa iyileşme de, bu danışanımda olduğu gibi tek seansta olur. Çok nadir olarak hikayelerini paylaşmak istemezler ya da kendilerine bile itiraf etmek istemedikleri şeylerdir. O zaman bir kaç seans sürebilir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.